Skládací smartphony

Moderní telefony se od sebe na první pohled zásadně neliší. V posledních letech se výrazně vylepšily funkce fotoaparátů, které u top modelů fungují za pomoci umělé inteligence, zvětšily se displeje a zvýšilo se jejich rozlišení, narostla kapacita vnitřních pamětí, baterie vydrží déle a procesory jsou rychlejší a výkonnější. S výjimkou dokonalejších displejů jsou ale uvedená vylepšení skrytá uvnitř telefonu.Jednotliví výrobci se snaží od konkurence odlišit malými změnami designu, jako je umístění čočky fotoaparátu nebo výřezky v displeji, ovšem základní podoba, princip a konstrukce chytrého telefonu zůstávají beze změn. Na skutečnou revoluci, jakou představoval třeba dotykový displej iPhonu v éře tlačítkových klávesnic, se čeká už hodně dlouho.

 

Nyní se zdá být jasné, že trendem příštích let budou skládací smartphony. V technologickém světě jsou nejvíce skloňovaným pojmem již od loňského veletrhu World Mobile Congress v Barceloně, kde Samsung představil model Galaxy Fold a vzápětí přišel Huawei se svým Mate X. Také ostatní značky do výzkumu nového typu displejů investovaly miliardy a postupně přicházejí s vlastními skládacími telefony. Jak vlastně fungují telefony, které se vejdou do běžné kapsy, ale dají se rozložit na velikost tabletu?

Mate X vs. Fold

Hned první dva skládací telefony přinesly dvě různá řešení skládacího displeje: buď pokrývá vnější stranu přístroje, stejně jako knižní hřbet, nebo je na vnitřní straně, která se zavírá. Huawei zvolil první řešení a Samsung druhé, takže na modelech Mate X a Fold jsou dobře patrné výhody a slabiny obou variant. Selský rozum radí umístit displej na vnitřní stranu, kde bude po zaklapnutí telefonu dobře chráněný. Takto uvažovali inženýři ze Samsungu. Na vnější stranu pak přidali další displej tradiční velikosti, který se používá, když je telefon ve složeném stavu.

Konkurenti z Huawei na to šli obráceně. Použili jeden flexibilní OLED panel a telefon jím „obalili“ zvenčí. Mate X je díky tomu kompaktnější a může mít větší displej, 8 palců rozložený a 6,3 palce složený, v porovnání se 7,3 a 4,6 palce, jež nabízí Fold. Bonusem tohoto řešení je eliminace ostrých rohů na vnější části ohybu, navíc díky použití vnějšího displeje má zařízení jednodušší konstrukci a tenčí profil, přičemž výklenek asymetrického těla nabízí prostor na uložení „vnitřností“ telefonu a umožňuje pohodlnější držení při focení. Hlavní nevýhoda vnějšího displeje je zřejmá – hrozí větší riziko poškození. Část zákazníků to možná odradí, další se spolehnou na ochranné pouzdro, které bude součástí balení.

Motorola Razr

S dalším typem konstrukce přišla Motorola. Už v roce 2004 působila Motorola Razr V3 jako opravdové zjevení: zajímavým designem i vymoženostmi typu leptané klávesnice. Motorola Razr se stala jedním z nejprodávanějších telefonů v USA a kdo neměl „žiletku“, jako kdyby ani nebyl. Na tento úspěch může letos navázat revitalizovaná Motorola Razr s ohebným displejem. Novinka si zachovává ikonickou véčkovou konstrukci, kterou ozvláštňuje 6,2palcový ohebný OLED panel s poměrem stran 21:9. Na vnější straně je druhý 2,7palcový OLED panel, který výrobce označuje jako „Quick View“ displej, na němž se zobrazují notifikace nebo třeba hledáček fotoaparátu.

Zajímavý je rovněž speciální pant, který se skládá z množství drobných mechanických součástek, které do sebe precizně zapadají. Po rozevření je displej zcela rovný a zařízení je stejně tlusté jako původní Motorola Razr. I při bližším zkoumání má být ohyb v displeji téměř nepostřehnutelný a podle prvních dojmů se tento ohebný panel Motorole opravdu povedl. Aby Motorola zavzpomínala na první Razr, přidala do prostředí speciální retro režim, který nový Razr promění v 15 let starý telefon. Na displeji se objeví virtuální klávesnice a další prvky, jako třeba původní ikony.

Samsung Galaxy Z Flip

Letos v únoru Samsung představil svůj druhý telefon s ohebným displejem. Stejně jako u Motoroly se jedná o návrat ke klasické véčkové konstrukci. Ohebná obrazovka má po otevření úhlopříčku 6,7 palce a firma se chlubí tím, že jde o její první skleněnou skládací obrazovku. Ohyb displeje je schován za skrytým kloubem, díky kterému není vidět, že je telefon otevírací. Telefon navíc drží v rozevřeném stavu jakýkoli úhel a můžete ho tedy, podobně jako notebook, kdykoli jednoduše použít třeba pro selfie focení se samospouští nebo video chatování. Samsung také během představení smartphonu Galaxy Z Flip potvrdil, že bude na nový ohebný telefon podobná záruka jako na Fold. V ceně telefonu je tak započítáno roční pojištění displeje pro případ náhodného poškození.

Co chystá konkurence?

Prozatím všechny existující skládací smartphony mají v polovině konstrukce pant a skládají se na výšku či na šířku. Vedle toho existuje mnoho dalších konceptů, ale víceméně všechny dodržují podobný form-factor. Koncept od TCL na to jde úplně jinak. Displej je vysouvací a v zavřeném stavu jde tedy o klasickou konstrukci placky zřejmě i včetně odolného skla. Vysunutím jedné části telefonu dojde ke zvětšení displeje zhruba na dvojnásobek. Podle prvních ukázek to vypadá, jako by se zevnitř telefonu vysunul druhý displej a natěsno dosedl k tomu prvnímu. Pokud má ale jít o jeden displej, potom je možné, že je jeho polovina ukrytá srolovaná uvnitř telefonu.

Uživatelé a fanoušci Apple se zatím skládací verze iPhonu nedočkali. Video na Instagramu, které na začátku března uvolnil designer Iskander Utebayev, nyní ukazuje, jak by mohl koncept skládacího iPhonu od společnosti Apple vypadat. Jde však skutečně jen o koncept, zbývá zjistit, zda vůbec Apple skládací telefon na trh někdy uvede. Skládací verzi iPhonu už mohl mít Apple rozpracovanou. Nakonec patent na skládací verzi telefonu výrobce přihlásil už v roce 2017. Zdá se tedy, že Apple už delší dobu přemýšlí o svém vstupu na trh skládacích telefonů. Zatím však můžeme jen hádat, zda Apple zůstane věrný svému klasicky navrženému iPhonu, nebo zda podlehne vývojovému trendu a konkurenčnímu tlaku, a v budoucnu skládací iPhone uvede.

 


Použité zdroje:

https://luxuryguide.cz/2019/08/23/skladaci-smartphony/

https://mobilenet.cz/clanky/motorola-razr-2019-oficialne-z-teto-ziletky-vam-spadne-brada-39433

https://www.svetandroida.cz/predstaveni-samsung-galaxy-z-flip/

https://www.cnews.cz/tcl-chysta-smartphone-s-vysouvacim-displejem/

https://www.chip.cz/novinky/skladaci-iphone-12-objevilo-se-koncepcni-video-pristiho-smartphonu-apple/