Geforce Now

Čtyři a půl roku testovala Nvidia svou službu Geforce Now pro hraní her streamovaných z výkonných datacenter přes internet.GeForce now

Po neuvěřitelně dlouhém testovacím období je už konečně vše doladěno a na začátku února byla služba oficiálně spuštěna pro veřejnost. GeForce Now tak bude konkurovat platformám, jako jsou Stadia od Googlu, xCloud od Microsoftu nebo PlayStation Now od Sony, a nabídne hraní nejmodernějších videoher na libovolném počítači nebo obyčejném mobilu. Na rozdíl od konkurence je služba od začátku dostupná i v České Republice.

 

Jak GeForce Now funguje?

Myšlenka streamovaného hraní je stejná jako u Googlu či jiných technologických velikánů. Hra vám neběží na počítači lokálně, ale vykresluje se na serverech poskytovatele, odkud k vám proudí pouze obrazová data. Vy naopak zpět posíláte povely ovládání. K tomu nepotřebujete nikterak výkonný stroj, stačí i levný notebook, mobil nebo tablet. To je tahák nejen pro příležitostné hráče, kteří tak nemusí investovat do hardware, ale i pro vydavatele, kterým se tak rozšíří odbytiště jejich titulů.

Hlavním problémem streamovaného hraní je dostat hry do takového stavu, kdy nepoznáte, že je hra renderována vzdáleně. Komplikací není ani tak výkon serverů. Jako spíše cesta signálu k uživateli a zpět. Nestálost signálu může způsobovat artefakty v obraze, lagy a špatnou odezvu ovládání. Je tedy očividné, že herní zážitek bude extrémně závislý na kvalitě vašeho internetového připojení. Rozmístění jednotlivých serverů po světě můžete vidět na obrázku níže.

V rámci předplatného dostanete špičkový herní výkon, nikoli ale samotné hry. Klíčovou vlastností Geforce Now ale je, že nemusíte kupovat už jednou koupené hry na nějaké další službě. Pokud už však něco máte ve své knihovně služby Steam, Uplay, Epic, Battle.net a podobn), můžete to hrát i streamovaně přes internet. Už v základu Geforce Now podporuje populární hry bez zdlouhavé instalace, mnoho her tedy můžete okamžitě pustit a jen se přihlásíte ke svému účtu na konkrétním obchodu. Pokud vyberete ze svého Steamu něco staršího, dostanete na Geforce Now svůj vlastní virtuální počítač s Windows, do kterého se starší hra stáhne a nainstaluje.

Co je pro hraní potřeba?

Požadovaná rychlost není nijak extrémní. Minimálně Nvidia doporučuje 15 Mb/s, pro nejlepší zážitek pak 50 Mb/s. V nejvyšší kvalitě FullHD/60FPS přenesete 10 GB za hodinu, v úsporné s 720p/60FPS to bude 4 GB dat za hodinu s rychlostí 12 Mb/s a nastavit můžete případně ručně i nižší kvalitu, nebo naopak až 120 FPS. Požadavky na odchozí spojení jsou pochopitelně mnohem úspornější, odesílají se jen pohyby myši, doteky klávesnice nebo gamepadu.

Neméně důležitá je odezva sítě, která by podle Nvidia neměla přesáhnout 80 ms, vhodné je ale dostat se na 40 ms. Z tohoto důvodu doporučuje Nvidia připojení přes kabel anebo alespoň přes router s WiFi ac (5 GHz). Starší 2,4GHz bezdrát fungovat příliš nebude. Rozhodně se ale Geforce Now dokáže lépe vyrovnat s případnými problémy na trase než Google Stadia, která dle dostupných kritických videí na internetu je na horším internetu zcela nepoužitelná.

Díky hraní na výkonném hardwaru v datacentru můžete nastavit grafiku na maximální kvalitu a na rychlosti to nepoznáte. Přicházející obraz je ale samozřejmě komprimovaný, takže uvidíte sice precizně vypočítané stíny a bohaté detaily, ale obraz nikdy nebude tak superostrý jako při hraní přímo na počítači. V pohybu ale grafika bude vypadat výborně a nepřipadne vám, že nějak trpíte horším obrazem.

Jak začít hrát?

Dlouho se k Geforce Now dostali jen účastníci betaverze. Postupně se jich sice nasbíralo 300 tisíc, přesto se ale na několik miliónů zájemců nedostalo. Pro účastníky betaverze bylo hraní zcela zdarma, ale možnost bezplatného hraní spuštěním oficiální verze neskončí. A to ani pro nově příchozí uživatele. Samotná Nvidia dlouho přemýšlela, jaký nejlepší obchodní model zvolit. Uvažovalo se o platbě za odehrané hodiny, vyšším nelimitovaném paušálu a na počátku se dokonce hry měly kupovat jen v obchodě Nvidie. Naštěstí finální placená podoba GeForce Now vypadá docela atraktivně.

Bezplatná verze Geforce Now má několik omezení, tím hlavním je délka jedné herní seance v délce maximálně 60 minut. Po hodině vás tedy odpojí, klidně v polovině rozehraného levelu. Současně také budete muset občas čekat na připojení ke službě. Už nyní na beta verzi cítíte značný rozdíl při připojování přes den, kdy je volněji, a večer ve špičce, kdy často musíte čekat několik minut, než dostanete svůj slot. Po otevření pro všechny se dá čekat výrazně větší zájem a tedy i delší čekání.

Placená verze za 139 Kč měsíčně (cena garantovaná na rok dopředu) pak odstraní omezení na hodinu hraní, v připojování dostanete přednost před všemi neplatícími hráči a jako bonus můžete hrát se zapnutými RTX efekty (ray tracing). Prvních 90 dní pak bude zdarma. Náklady na roční přístup k Geforce Now tak zhruba odpovídají ceně jedné lepší hry.

Nvidia tvrdí, že jde o časově omezené zaváděcí ceny, které se v budoucnu změní, neříká ale kdy a na jakou částku. Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že pokud máte výkonné herní PC či laptop, zřejmě pro vás služba nebude dávat smysl. Pokud však pro svou práci využíváte MacBook, či Windows laptop s horším výkonem, měli byste službu vyzkoušet. Služba funguje na Windows, na macOS, Chrome OS i Androidu a některých chytrých televizorech.

 


Použité zdroje:

https://www.zive.cz/clanky/nvidia-geforce-now/sc-3-a-202268/default.aspx

https://www.svetandroida.cz/geforce-now-vychazi-preview/

https://games.tiscali.cz/hardware/nova-konkurence-pro-google-stadia-herni-streamovani-geforce-now-oficialne-spusteno-339626